Specjalnie dla Was przygotowałam dzisiaj przegląd sposobu ubierania się Nowojorczyków. Zdjęcia robione były w bardzo różnych miejscach (dzielnicach) i moim zdaniem dają obiektywny obraz, wyłączając oczywiście dzielnice, gdzie ludzie chodzą ubrani typowo dla swojej społeczności ( China Town lub dzielnica, gdzie mieszkają Żydzi).

22

Zacznijmy od tego, że nowojorska ulica jest bardzo tolerancyjna. Można wyjść na nią nawet w piżamie (np. rano po kawę) i nikt się tym nie zdziwi, ani nie będzie tego komentował.

67

Dlatego ludzie ubierają się dosłownie tak, jak im “w duszy gra”. Ten motocyklista ze zdjęcia powyżej właśnie tak ubrany czuje się najlepiej. Nikt nie ocenia jego wyglądu, ani go nie obraża, co pewnie zdarzyłoby się na naszej ulicy, szczególnie w małym miasteczku, czy na wsi.

19

Bacznie przyglądając się ludziom (to przecież moja pasja) doszłam do wniosku, że najważniejsza w sposobie ubierania się Amerykanów jest jednak wygoda. To co aktualnie jest modne schodzi na drugi plan.

b

Ta dziewczyna ze zdjęcia powyżej zupełnie nie przejmuje się swoim wizerunkiem. Najważniejsze jest to, że czuje się w tym stroju dobrze.

53

Wyjście na ulice w przebraniu (np na Halloween) nie stanowi żadnego problemu. Dlatego ludzie czują się w nich swobodnie i mogą bez obaw o wyśmianie oddać się wesołej zabawie.

68

Na nowojorskich ulicach wbrew temu, co mówi się u nas, nie ma zbyt wielu otyłych Amerykanów (chyba, że Ci najgrubsi nie są w stanie wyjść z domu:):):). Moim zdaniem zdarzają się tylko trochę częściej niż w Polsce, co wcale nie jest pocieszające.

58

To, co moim zdaniem i odróżnia ich od nas, to więcej kolorowych ubrań dobrej jakości.

46

Czasem też widać drobne wpadki, na przykład w postaci zbyt długich spodni. Widziałam tam dosyć dużo takich wpadek i w pewnym momencie zaczęłam zastanawiać się, czy to nie jakiś nowy modny trend. Potem jednak doszłam do wniosku, że to podobny problem, jak u nas. Sieciówki szyją spodnie na wyższe osoby, a kupującym nie chce się, lub nie mają czasu na ich skrócenie.

36

W jednym jest jednak kolosalna różnica między polską a nowojorską ulicą. Ludzie dojrzali ubierają się często w sposób, który ich odmładza a jednocześnie nie robią z siebie pośmiewiska, przekraczając barierę dobrego smaku. Odsetek dobrze wyglądających osób w tym wieku jest tu zdecydowanie większy niż u nas.

32

Są odważniejsi w kreowaniu swojego wizerunku, bo nie boją się, że sąsiadka powie im, że tego czy tamtego nie wypada nosić, a ludzie na ulicy będą się z nich naśmiewać. Tutaj nie ma takiej możliwości. Natomiast to co mnie całkowicie zaskoczyło, to, to, że przechodzący obok ludzie zwracają uwagę i głośno komentują, jeśli właśnie podoba im się Twój strój. Podczas mojego tam pobytu miałam okazję być pochwalona kilka razy za piękną torebkę, a Krysia za oryginalny ubiór. U nas zwraca się uwagę i krytykuje się tylko te złe według nas rzeczy.

27

Wśród ludzi w średnim wieku króluje wygodna, sportowa elegancja.

18

Oczywiście wszystko zależy od gustu i obyczajów panujących w kraju pochodzenia.

13

Tutaj także można spotkać siedzące na ławkach starsze panie , ale zobaczcie, jak inaczej niż u nas są one tu ubrane. Modne okulary przeciwsłoneczne, zadbane krótkie fryzurki, sportowe buty, a także dopasowane rozmiarem i fasonem ubrania powodują, że i wyglądają i czują się dużo lepiej niż nasze emerytki (abstrahując oczywiście od wysokości emerytur).

d

Zaskoczę Was może, ale moim zdaniem najlepiej ubrane w Nowym Jorku są bogate, czarne kobiety. Są dzielnice, gdzie można spotkać je w niesamowicie kolorowych i wymyślnych kreacjach. Niestety nie bardzo, z różnych względów, mogłam tam robić zdjęcia. W drogich restauracjach często widać tam starsze kobiety ubrane w bardzo drogie i markowe ubrania z oryginalną biżuterią (diamenty w uszach) z twarzami po operacjach plastycznych zupełnie nie przystającymi do ich wieku. Nie oceniam tego, ani nie potępiam, bo niektóre z tych kobiet wyglądają naprawdę bardzo dobrze, ale czasem wygląda to bardzo nienaturalnie lub wręcz monstrualnie, gdy operacja nie uda się lub gdy wystapią po niej powikłania.

a

Wracając do tematu, z tego co widziałam, dojrzałe kobiety najczęściej jednak preferują wygodny strój codzienny i wszech tu obecne sportowe buty.

p

Starsi panowie ubierając się w ten sposób (na zdjęciu powyżej) bardzo odmładzają się i jest tu to powszechne. Nie ma mowy o noszeniu wojskowych kamizelek z tysiącami kieszeni, ani dresowych rozciągniętych spodni. W ogóle odnosiłam wrażenie, że nowojorscy mężczyźni, są bardziej zadbani, niż polscy.

s1

Na 5th Avenue można spotkać dużo eleganckich, dojrzałych kobiet (na temat sklepów na tej ulicy będzie osobny post), które robią tu zakupy w najdroższych w Ameryce sklepach.

kl

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie dojrzali mają raczej zadbane figury i ubierają się jak młodzi ludzie, nie wyglądając przy tym śmiesznie i niestosownie.

9

Bardzo popularne są dżinsy i różnego rodzaju t-shirty z  napisami. To co także rzuca się w oczy, to nowoczesne w formie okulary zarówno optyczne, jak i przeciwsłoneczne. Rzadko widzi się na ulicy oprawki, które są sprzed wielu lat. U nas niestety jest to nagminne, szczególnie u dojrzałych lub starszych osób. Może wynika to też z różnicy zasobności portfela i cen okularów.

16

Na zdjęciu powyżej ojciec i syn. Zwróćcie uwagę jak niewiele różnią się strojem i swobodnym wyglądem.

39

Natomiast kobiety pracujące preferują w sposobie ubierania się dobrej jakości klasykę.

69

Popatrzcie na tą sympatyczną parę siedzącą na schodach prowadzących do Metropolitan Opera. Czy tak ubrani nie wyglądają dużo młodziej i ciekawiej?

59

Na zdjęciu powyżej para, która mimo różnicy lat, wizerunkowo jak najbardziej pasuje do siebie.

n

Na zdjęciu powyżej – zadbana dojrzała para, a w tle mężczyzna w jarmułce mieszkający pewnie w dzielnicy żydowskiej. Taką różnorodność wizerunków widzi się tu na co dzień i trudno było mi się do tego przyzwyczaić, bo nasza ulica jest pod tym względem bardzo monotonna.

r1

W pobliżu biur na Manhattanie, w czasie przerwy na lunch, zobaczymy oprócz elegancko ubranych kobiet, również mężczyzn w dobrze skrojonych garniturach. Wielu z nich szyje garnitury na miarę, dzięki czemu leżą na nich, jak własna skóra. Nigdzie nie widziałam tak doskonale wyglądających w nich mężczyzn. Zwróćcie również uwagę na buty kobiety na pierwszym planie. Kobiety, które udają się do pracy metrem lub autobusem, zmieniają buty na elegantsze dopiero w pracy i jest to praktykowane bardzo często, ze względu na wygodę. Nikt nie zwraca na to uwagi a taki ich wizerunek wpisał się już w codzienny wygląd ulicy.

f

A teraz przejdźmy do wyglądu nieco młodszego pokolenia.

e

Jak widzicie tutaj także najważniejsza jest wygoda. Jako dodatki przeważają sportowe buty i torby lub plecaki.

o

W tym przedziale wiekowym króluje głównie, czerń, granat, beż, biel i szarości, lecz czasem zdarzają się kolorowe elementy ubrania (bardzo modne obecnie kraciaste koszule) lub kolorowe dodatki. Jak widzicie ciągłe patrzenie w telefon komórkowy na ulicy, to zwyczaj młodych ludzi na całym świecie. Niestety prowadzi to do wielu zagrożeń i uzależnień, ale chyba nie ma już od tego odwrotu. Wyobraźcie sobie, że facet na zdjęciu poniżej tak był zajęty swoim telefonem, że przez dobre 15-20 minut nie zorientował się, że jest fotografowany.

70

Powyżej bardzo typowy nie tylko dla młodych mężczyzn  zestaw (bluza z kapturem i dżinsy) “okraszony” niewielkim kapeluszem.

57

Młode dziewczyny, jak wszędzie na świecie, lubią nosić kwieciste maxi spódnice z dżinsowymi kurtkami, a także t-shirty z obcisłymi spodniami i buty z długimi cholewkami oraz duże torby.

47

Często też spotyka się na ulicy kobiety ubrane w futrzaki. Na zdjęciu powyżej futrzana kamizelka połączona z ciepłym puchatym swetrem.

51

Mężczyźni pracujący w biurach ubierają się tu nie tylko w garnitury.  Może to być także koszula bez krawata i spodnie (tak, jak na zdjęciu powyżej). Kobiety natomist noszą często kardigany z klasycznymi t-shirtami i spodniami.

23

Na zdjęciu powyżej dwie pary: młoda i dojrzała. Można powiedzieć, że różnią się tylko wiekiem i tuszą. Pastelowe kurtki pary staruszków i wygodne, sportowe buty, to częsty obrazek na nowojorskiej ulicy. Jakże to odmienne od szaro-burych, czarnych lub brązowych ubrań noszonych przez nasze starsze pokolenie.

24

Często też widzi się tu na ulicy osoby w bluzach i dżinsach, bo tak jest przecież najwygodniej, szczególnie kiedy trzeba w ciągu dnia pobiegać po schodach w metrze a jest ich tam naprawdę bardzo dużo). Tylko niewiele stacji posiada schody ruchome.

11

Od czasu do czasu można także zobaczyć na ulicy dziewczyny ubrane w obecnie bardzo modne dwurzędowe kurtki z metalowymi guzikami, Nie nosi ich jednak pół miasta tylko dlatego, że są na czasie (w Polsce niestety to się zdarza).

8

Wśród tych ludzi, których pokazałam na zdjęciach są też pewnie turyści (tak, jak te dwie młode kobiety na zdjęciu powyżej), których tutaj jest o każdej porze roku zatrzęsienie, więc nieco mogę mylić się w mojej ocenie. Są oni jednak wpisani w klimat tej ulicy i nie można ich pominąć.

26

Jedno jest jednak pewne. Ci ludzie lubią chodzić ubrani przede wszystkim wygodnie.

43

Dosyć często można tu spotkać takie obrazki, jak ta rodzina na powyższym zdjęciu, która ubrana jest w podobnym stylu.

i

Lub ta – na następnym zdjęciu – wszyscy jej członkowie ubrani są identycznie. Przynajmniej się nie zgubią:):):).

56

Również dzieci ubiera się tu bardzo twarzowo, co spowodowane jest ogromną ofertą stosunkowo tanich ubrań dla najmłodszego pokolenia.

krakowianka

Czasem również – przebiera się je stosownie do okoliczności (parada Pułaskiego na Manhattanie). Mali Amerykanie szczególnie lubią przebierać się na Halloween i to wbrew pozorom wcale nie za kościotrupy. Najczęściej spotykałam wśród nich przebrania za rycerzy lub postacie z gier komputerowych, co jest oznaką dużych zmian w tym względzie.

44

Mamy i nianie zdecydowanie bardziej dbają tu o własny wygląd niż w Polsce. Mam wrażenie, że mamy szybciej chcą i muszą powrócić do rzeczywistości, a wizerunek jest tu mimo wszystko ważny, szczególnie kiedy zależy nam na pracy.

34

Na ulicy można spotkać tu także takie zabawne pary, jak ten ojciec z córką trzymającą go mocno za palec.

25

Chciałabym jeszcze dodać, że ubrania, które widziałam na ulicy, a także w sklepach (zwykłych sieciówkach) są oferowane w dużo większym asortymencie niż w Polsce, w szerszej rozmiarówce, a także są dużo lepszej jakości. Można je też kupić tu taniej, bo oferuje się je z większymi rabatami niż u nas. Stąd może wygląd naszej i nowojorskiej ulicy nieco się pod tym względem różni. Jedno trzeba jednak przyznać, przeciętni Nowojorczycy sprawiają wrażenie znacznie bardziej zadbanych niż my.

Wszystko co napisałam powyżej jest może tylko subiektywną ocena kogoś, kto spędził w Nowym Jorku zaledwie miesiąc i osoby, które mieszkają tam na stałe będą innego zdania. Jeśli tak, chętnie zapoznam się z Waszymi uwagami, bo ten temat bardzo mnie interesuje.

Życzę Wam miłego czytania i oglądania zdjęć. Będę wdzięczna za Wasze uwagi i komentarze.

Zapraszam również na moją stronę na FB MODA PO LUDZKU.