Zaćma to choroba, która pozbawia nas dobrego widzenia w dojrzałym wieku, kiedy jeszcze wiele możemy zdziałać. Dla niektórych osób to wręcz tragedia. Zajęłam się tym tematem na blogu, który w większości prowadzę dla dojrzałych osób, ponieważ uważam, że utrata sprawności oczu dla wszystkich jest tragedią, szczególnie jednak dla osób aktywnych, dużo czytających lub piszących i tych, którzy mają swoje pasje. Coraz więcej moich znajomych w wieku dojrzałym ma tego typu kłopoty. Osoba dotknięta zaćmą widzi w sposób, który przedstawiłam poniżej na zdjęciu. Wszystko, co widzą jest zamazane i za mgłą, choroba nie leczona nadal postępuje i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. 

Wiem, co piszę bo miałam okazję przeżyć wiele lat temu taki stan u mojej Mamy (odklejenie siatkówki). Ponieważ była kobietą bardzo aktywną (do końca swoich dni wykładała w SGH w Warszawie), utrata dobrego wzroku była dla niej czymś strasznym. Wtedy niestety musiała odbyć dosyć skomplikowaną i długą operację, a po niej  miesiąc spędziła z zamkniętymi oczami leżąc w łóżku, a potem 3 miesiące bardzo uważać, aby nie schylać się i nic nie dźwigać. Po wielu latach sytuacja zmieniła się i teraz większość z zabiegów na oczach to właściwie zabiegi operacyjne, które trwają tylko kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a rehabilitacja jest dużo przyjemniejsza i krótsza. 

Okazuje się, że osoby starsze, które mając zaćmę  z konieczności wycofują się z  aktywności, doświadczają negatywnych konsekwencji zarówno w obszarze zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Jednym słowem wpływa to na całość ich życia. Na pewno brakuje im wtedy najbardziej czytania, oglądania telewizji, kina, teatru, opery, czy koncertu, oraz możliwości prowadzenia samochodu, widoku bliskich i wyrazistych barw codziennego życia. Następuje również ograniczenie ich niezależności i konieczność stworzenia im pomocy, co nie jest takie proste i nie zawsze dostępne z kieszeni emeryta.

Niestety ponad połowa osób powyżej 60 roku życia, czyli grupa najbardziej zagrożona zaćmą, nie ma praktycznie wiedzy na ten temat. Na dodatek sytuacja polskiego pacjenta jest również coraz trudniejsza. W Polsce choruje na tę chorobę już ok 800 tys. osób. Rosnąca liczba osób w wieku późnej dorosłości przekłada się na większe kolejki i coraz dłuższy czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy. Choroba ta rozwija się w nierównym tempie – u niektórych w ciągu kilku miesięcy znacząco pogarsza się jakośc widzenia, inni odczuwają znaczący dyskomfort dopiero po kilku latach. Niestety nie da się jej wyleczyć witaminami, czy borówkami, jak czasem przekonują nas w różnego rodzaju pseudo reklamach. Ważne jest także, aby  świadomie wybierać miejsce świadczące usługi najwyższej jakości. Ponieważ wiedza na temat tej choroby w Polsce jest bardzo niska, ruszyła kampania “Lepszy wzrok, lepsze życie”, w którą zaangażowałam się osobiście. Inicjatywę tę wsparły organizacje pacjentów i towarzystawa naukowe: Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji zdrowotnej oraz Federacja Pacjentów Polskich. Zaś jej organizatorem jest Firma Alcon Polska, która oferuje ogromny wybór produktów, pomagając w ten sposób każdego roku ponad 260 milionom osób na świecie cierpiących na zaćmę, jaskrę, choroby siatkówki i wady refrakcji.

 

Co ciekawe chirurgiczne usunięcie zaćmy może także zminimalizować koniecznośc noszenia okularów korekcyjnych po operacji, co jest bardzo dobrą wiadomością, szczególnie dla osób dojrzałych, które tego typu wady posiadają w związku z wiekiem. Dowiedziałam się także, że musi upłynąć minimum 14 dni, aby operować drugie oko.

Badajmy więc oczy przynajmniej raz w roku, aby dość szybko zdiagnozować chorobę i ją leczyć.

W związku z moim osobistym zaangażowaniem w tę kampanię, 6 października wezmę czynny udział w Targach Seniorów w Krakowie, gdzie na stoisku firmy Alcon Polska będę udzielała osobom dojrzałym rad stylizacyjnych. Zapraszam Was serdecznie. Mam nadzieję, że mnie tu odwiedzicie i przy okazji zapoznacie się także z tematyką dotyczącą zaćmy, bo lepiej być jej świadomą, niż potem być zaskoczoną w najbardziej nieoczekiwanym momencie życia.

DO ZOBACZENIA W KRAKOWIE 6.10.2018 (Hala EXPO).

/wpis komercyjny/