Zdjęcie “Garderoba Vintage”

Kiedyś mówiło się retro, dzisiaj to vintage. Dlaczego rzeczy vintage są obecnie tak bardzo poszukiwane?

Myślę, że jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy:

– pierwsza z nich to oferta tzw. sieciówek, z której można wybrać bardzo podobne do siebie rzeczy, które potem nosi cała Polska. Wiele osób wolałoby wyglądać na ulicy inaczej niż wszyscy. Coraz bardziej cenimy sobie oryginalność, chcemy się wyróżniać.

– druga z nich to niestety oryginalne /inne niż wszystkie/ ubrania projektantów wciąż są nie na naszą kieszeń., Niektórzy z nich zaczynają co prawda w dobie kryzysu oferować ubrania trochę tańsze, ale wybaczcie, t-shirt za 1000 zł czy sukienka za 2000 zł do tanich jednak nie należą.

 – następna przyczyna to bardzo dobra jakość ubrań  z dawnych lat /wełny, jedwabie itd/. Obecnie bywa z tym różnie. Szczególnie ubrania kupowane w sklepach sieciowych niestety nie są dobrej jakości. Po pierwszym praniu często nadają się do wyrzucenia. Kilka razy kupiłam tam rzeczy w bardzo efektownym  fasonie lub kolorystyce i niestety musiałam ich się szybko pozbyć, bo po kilkakrotnym założeniu wyglądały jak szmaty.  Rozumiem, że w ten sposób można je oferować taniej ale bez przesady.A może o to właśnie chodzi producentom, aby wciąż kupować nowe rzeczy i nabijać im kieszenie.

 – powstało także wiele  second handów oferujących markową odzież a także  bardzo dobre sklepy z wybraną markową odzieżą i dodatkami za niewielkie pieniądze /przykład “Garderoba Vintage” we Wrocławiu/.

 – sporo też zaczynamy samodzielnie szyć. Mamy powszechny dostęp do wykrojów, ciekawych pomysłów /blogi o szyciu i z gotowymi stylizacjami./ Czasem ubrania vintage służą nam za formę /rozpruwamy je/ czasem je unowocześniamy przez doszycie np. kołnierzyka, czy wymianę rękawów lub wszycie aplikacji itd.. Taki ciuch jest i oryginalny i tani.

– jedną z przyczyn jest także ogólnie panująca w tej chwili moda na ubrania z lat  30-tych, 50-tych czy, 80-tych. No cóż co kilkanaście lat widocznie jest taka potrzeba, choć często” nowe- stare” rzeczy są zawsze trochę inne ze względu na jakość tkaniny, kolor, wzór, fakturę lub fason vide.

A Wy czy lubicie i posiadacie ubrania w stylu vintage/retro?

PS. Na Facebooku sprzedaję rzeczy vintage link.