Wróciłam właśnie z wakacji na południu Europy i pomyślałam sobie, jak ważną sprawą jest na takim wyjeździe zabezpieczenie oczu przed słońcem. Wiele z nas kupuje byle jakie okulary i myśli, że w ten sposób (abstrahując od ich wyglądu) będzie mogło spokojnie wypoczywać na słońcu. W hotelu, w którym przebywałam 60% osób miało okulary przeciwsłoneczne o bardzo złej jakości szkieł, część z nich także nieodpowiednio dobrała oprawki do twarzy, przez co wręcz oszpeciła się. Dlatego postanowiłam napisać na ten temat kilka słów, w których podpowiadam, jak powinno się do tej sprawy podejść.

Okulary przeciwsłoneczne to wierny towarzysz podczas popołudniowej wizyty w kawiarni, wycieczki rowerowej czy spaceru na łonie przyrody. Jako dodatek stanowią dopełnienie stroju. Spełniają jednak także funkcję zdrowotną, ponieważ chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. To wystarczający powód, aby zaopatrzyć się w jedną lub kilka par. O czym powinno się pamiętać, wybierając okulary, i jaki kształt pasuje do danej twarzy?

Ważne: odpowiednia ochrona UV

Promieniowanie UV może na dłuższą metę uszkodzić rogówkę i spojówkę. Dlatego zwłaszcza latem powinno się nosić okulary przeciwsłoneczne. Warto jednak wiedzieć, że odcień okularów nie ma związku z ochroną UV. Wprawdzie redukuje światło widzialne i dba o to, aby źrenice mogły się rozszerzyć, jednak nie zapobiega przedostawaniu się do oka szkodliwego promieniowania. Zatem jakie cechy powinny mieć dobre okulary przeciwsłoneczne?

  1. Oznaczenie „UV 400” mówi, że okulary filtrują promieniowanie UV o długości fali do 400 nanometrów. Dotyczy to zarówno promieniowania UVA, jak i UVB.
  2. Po drugie, wyróżnia się pięć kategorii filtrów. Podczas gdy 0 nadaje się na dni pochmurne, z okularów kategorii 4 można korzystać np. w wysokich górach. Tam promieniowanie jest bardzo duże. Do codziennego użytku najlepiej wybrać kategorię 2.
  3. Oznaczenie CE lub ISO potwierdza, że okulary są zgodne ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.
  4. Duże okulary przeciwsłoneczne w stylu Audrey Hepburn to nie tylko modny dodatek, lecz także korzyść dla zdrowia. Zapobiegają przedostawaniu się światła do oka przez szczelinę pomiędzy czołem a okularami. Zatem oprawki mogą przyczyniać się do zatrzymywania szkodliwego promieniowania. Idealne oprawki powinny sięgać do brwi oraz krawędzi twarzy.

Jakie okulary przeciwsłoneczne pasują do jakiej twarzy?

Okrągła, owalna, prostokątna, a może sercowata? U optyka można znaleźć wiele różnych okularów i oprawek. To, które będą dla Ciebie idealne, zależy od Twojego gustu i stylu. Przykładowo, duże, lekko prostokątne okulary przeciwsłoneczne sprawiają wrażenie bycia światowym, małe, owalne świadczą o raczej swobodnym stylu. A jakie oprawki dodadzą szyku Twojej twarzy?

Polecam także podlinkowane artykuły, które szczegółowo opisują ich dobór.

Uważajcie także na oczy jesienią i zimą, bo słońce jest wtedy nisko i również potrafi zaszkodzić niezabezpieczonym oczom.